big_circle
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-2: Ένα ντέρμπι…με τα όλα του

Share it

Κατηγορία:Blog

Το ντέρμπι των "Δικεφάλων" δεν ανέδειξε νικητή, αλλά αποζημίωσε το φίλαθλο κοινό, που έκατσε το απόγευμα της Κυριακής στο σπίτι του να παρακολουθήσει το μεγάλο παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής της Super League Interwetten, προσφέροντάς του γκολ, θέαμα και εναλλαγή συναισθημάτων!

Ρεπορτάζ: Κωστής Παναγιώτου, σπουδαστής Αθλητικής Δημοσιογραφίας #iekdelta360

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το «πόδι στο γκάζι» τον αγώνα, καθώς ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη. Ο Λιβάι Γκαρσία οργίαζε από τη δεξιά πλευρά με τον νεαρό Περέιρα να μην βρίσκει τρόπους να αντιμετωπίσει τον άσο από το Τρινιντάντ. Στο 18' ο Σάκχοφ δίνει το προβάδισμα στην νέα του ομάδα, χωρίς όμως να πανηγυρίζει το γκολ, τιμώντας με αυτόν τον τρόπο τα χρόνια που πέρασε στη Θεσσαλονίκη φορώντας την ασπρόμαυρη φανέλα.

Ο "Δικέφαλος του Βορρά" αντέδρασε άμεσα. Στο 20' και 25' χάνει δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Πρώτα ο Ίνγκασον με κεφαλιά, που πέρασε πάνω από τα δοκάρια και στη συνέχεια ο Κρμέντσικ με όμορφο πλασέ, με τον Σβάρνα να διώχνει την μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος. Η ασπρόμαυρη απάντηση ήρθε τελικά στο 40' μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιερίνια, ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε την μπάλα, αλλά εκείνη έφτασε στα πόδια του Κρέσπο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι "κιτρινόμαυροι" ξεκίνησαν - όπως άρχισαν - την αναμέτρηση με πίεση ψηλά και στο 50' πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με τον Γαλανόπουλο, να κλέβει την μπάλα και στη συνέχεια της φάσης να κάνει το 1-2. Έξι λεπτά αργότερα ο Λιβάι πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, γυρίσε στον Λιβάγια, αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ζ.Ζίβκοβιτς.

Στο 67' το λάθος των Λάτσι και Αθανασιάδη έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει ξανά με έμμεσο, με τον αρχηγό των "ασπρόμαυρων" να αρπάζει την ευκαιρία από τα μαλλιά και να κάνει το 2-2. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ουάρντα διαμαρτυρήθηκε στο διαιτητή του αγώνα, για ανατροπή του ίδιου από τον Λόπες μέσα στην περιοχή, αλλά ο Βίντσιτς είχε αντίθετη άποψη και έδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πάρει τα ηνία αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει αξιόλογες φάσεις μπροστά από την εστία του πορτιέρο της ΑΕΚ.

Στα λεπτά που ακολούθησαν, τα γκολ και το θέαμα έδωσαν τη θέση τους στα νεύρα και στις δυνατές μονομαχίες. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους δύο Δικεφάλους ισόπαλους.

Κερδισμένοι από αυτή την αναμέτρηση βγήκαν τελικά οι αντίπαλοι των δύο ομάδων, με τον Ολυμπιακό να ξεφύγει στη βαθμολογία με 11 βαθμούς και τον Άρη και τον Παναθηναϊκό να μειώνουν τη διαφορά από τη δεύτερη και τέταρτη θέση αντίστοιχα.