white_logo close
360o

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

big_circle
ΠΑΟΚ-Προμηθέας 69-76: Μεγαλειώδης νίκη των Πατρινών στην παράταση και τώρα… τελικός!

Share it

Κατηγορία:Blog

Επιμέλεια: Στέφανος Αμεσινόπουλος – Σπουδαστής Αθλητικής Δημοσιογραφίας ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ 360

Στον δεύτερο συνεχόμενο τελικό Κυπέλλου πηγαίνει ο Προμηθέας, ο οποίος «άλωσε» την Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ με σκορ 69-76 (κ.δ. 60-60) στην παράταση, σε ένα ματς-θρίλερ!

Από τους Πατρινούς, που ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ξεχώρισε ο Τζέριαν Γκραντ, πετυχαίνοντας 24 πόντους (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 27 στο ranking), ενώ από τον «Δικέφαλο» σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ζερμέιν Λοβ (20 πόντοι, 2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Μάλκολμ Γκρίφιν (21 πόντοι 3/5 τρίποντα).

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά νευρικά. Μέχρι το πρώτο μισό της περιόδου πήγαιναν καλάθι-καλάθι, ώσπου ο Προμηθέας ανέβασε απόδοση, πίεσε τον ΠΑΟΚ, οδηγώντας τον σε εύκολα λάθη. Οι Πατρινοί έκαναν ένα σερί 8-0 κτίζοντας έτσι μία μικρή διαφορά, με το 11-18 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά θέλησε να μπει ξανά στο παιχνίδι, πράγμα που κατάφερε δια χειρός Κανατέ και Λοβ, με τους οποίους μείωσε στον πόντο (22-23) με την συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι, όμως απάντησαν με νέο σερί 8-0, για να βρεθούν στο +9 (22-31), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με «μαξιλαράκι» έξι πόντων (29-35).

Νωχελικά μπήκαν οι δύο ομάδες στην επανάληψη του αγώνα, κατεβάζοντας τον ρυθμό, ενώ έριξαν βάρος στην άμυνά τους. Με την πάροδο του χρόνου ωστόσο πάτησαν «γκάζι». Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, με λύσεις κυρίως από τον Τζέριαν Γκραντ, εκτόξευσε την διαφορά στο +10 (36-46) με καλάθι του Δημήτρη Αγραβάνη στο 29’. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη ανέβασε και αυτός την απόδοσή του στην επίθεση και μείωσε τη διαφορά στο -6 (40-46).

Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν σε υψηλό τέμπο στην τέταρτη περίοδο, τρέχοντας ένα συνολικό σερί 14-2 και πήραν κεφάλι στο σκορ (50-48) στο 33’. Η απάντηση όμως του Προμηθέα ήταν άμεση. Με δικό του επιμέρους σκορ 10-3 έκανε την ανατροπή και βρέθηκε εκ νέου μπροστά στο +5 (58-33) στο 37’. Το παιχνίδι είχε πάρει «φωτιά»! Το 60-60 ήρθε 28’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης από τον Μάλκολμ Γκρίφιν, που πετύχαινε καλάθι με όλους τους πιθανούς τρόπους, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση. Ο Γκραντ πήρε την τελευταία επίθεση πάνω του, αλλά το fade away σουτ του ήταν άστοχο και έτσι το ματς-θρίλερ οδηγήθηκε στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε εξίσου δυνατά στο παρκέ, όπως και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας δύο γρήγορα καλάθια (64-60). Ωστόσο, ο Προμηθέας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη! Ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο του παιχνιδιού είχε μόλις 1/9 σουτ εντός παιδιάς, έβαλε δύο μεγάλα σουτ ψυχολογίας δίνοντας το προβάδισμα για τους Πατρινούς, ενώ ο Γκραντ «σκότωσε» τον ΠΑΟΚ 52’’ πριν την συμπλήρωση των πέντε λεπτών (64-72) για το επιμέρους σκορ 12-0!

Έτσι, ο Προμηθέας πήρε την νίκη (69-76) και την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!