Προμηθέας-Λαύριο 90-88: Τεράστια ανατροπή από τους Πατρινούς!

Share it

Κατηγορία:Blog

Νίκησε με μεγάλη ανατροπή ο Εκπαιδευτικός μας Συνεργάτης Προμηθέας Πάτρας

Ρεπορτάζ: Στέφανος Αμεσινόπουλος, σπουδαστής Αθλητικής Δημοσιογραφίας #iekdelta360

Το «αίμα» του πίσω από το ματς της Τετάρτης κόντρα στο Λαύριο πήρε ο Προμηθέας το απόγευμα του Σαββάτου, που επικράτησε με 90-88 στο «Δημήτριος Τόφαλος», ενώ παράλληλε έκοψε τη ξέφρενη πορεία της ομάδας του Χρήστου Σερέλη, που μετρούσε 8 σερί νίκες.

Με μία «μαγική» ανατροπή οι Πατρινοί γύρισαν το εις βάρος τους σκορ, πραγματοποιώντας ένα σερί 10-0 σε 84 δευτερόλεπτα, έχοντας ηγέτη τον Μιχάλη Λούντζη και έκαναν το 7-4 στο πρωτάθλημα της Basket League. Παράλληλα, το Λαύριο έπαθε… μπλακ άουτ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, επιστρέφοντας στα αρνητικά αποτελέσματα δύο μήνες μετά, ύστερα από την ήττα στην έδρα του από τον Ιωνικό στις 22 Νοεμβρίου.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο

Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες είχαν ισορροπημένη εικόνα τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το Λαύριο πήρε προβάδισμα 5 πόντων (3-8), όμως ο Προμηθέας απάντησε με τους Αγραβάνη και Μίλερ για το 9-8. Τα εκατέρωθεν καλάθια συνεχίστηκαν, με τον Ντιαλό να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (15-15), μετά από όμορφη ασίστ του Μουράτου.

Ο Γκραντ, όντας εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, ήταν αυτός που ξεχώρισε πετυχαίνοντας 10 πόντους, γράφοντας το 23-18. Ωστόσο, το Λαύριο αντέδρασε με Σάβατζ και Κάρτερ και πέρασε μπροστά (25-26).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στη δεύτερο περίοδο του αγώνα, ενώ οι διακυμάνσεις του σκορ ήταν συνεχόμενες. Το Λαύριο άγγιξε διψήφιο προβάδισμα (25-34), όμως ο Προμηθέας γρήγορα μείωσε στους 3 (31-34). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, μεγάλωσε εκ νέου τη διαφορά (37-45), ενώ οι γηπεδούχοι με σερί 10-0, πέρασαν μπροστά στη λήξη του ημιχρόνου με 2 πόντους (47-45).

Χέρι-χέρι στην διακύμανση του σκορ οι δύο ομάδες…

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην επανάληψη. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν… πόντο-πόντο. Ο Προμηθέας έκτισε μια μικρή διαφορά 5 πόντων (55-50), παίρνοντας λύσεις από τον Αγραβάνη, όμως το Λαύριο απάντησε με τους Ντέιβις και Κάρτερ (55-56). Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου τα ηνία του αγώνα, τα οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, χάρη στα διαδοχικά καρφώματα των Χριστοδούλου και Γκραντ (65-63).

«Θρίλερ» και… ρεσιτάλ Λούντζη!

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο ρυθμός του ματς έπεσε. Οι δύο ομάδες σκόραραν κυρίως με βολές. Στο 34’ ο Δημήτρης Αγραβάνης έκανε το 5ο του φάουλ πάνω στον Σάβατζ και αποσύρθηκε από το παρκέ με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 24 λεπτά αγώνα, ενώ ο αδερφός του, Γιάννης, 5 λεπτά πριν τη λήξη ισοφάρισε το παιχνίδι (72-72).

Το Λαύριο πήρε «κεφάλι» 8 πόντων με τους Ντέιβις και Κόζι (72-80), ενώ ο εκπληκτικός Τζέριαν Γκραντ μείωσε στους 6 (78-84), πετυχαίνοντας 26 πόντους. Ο Ντέιβις έστειλε τη διαφορά εκ νέου στους 8 (80-88) 1:24 από την λήξη του ματς-θρίλερ και εκεί ήταν σειρά του Μιχάλη Λούντζη να αναλάβει δράση!

Σε ένα μαγικό «μονόλογο» του 22χρονου γκαρντ, οι Πατρινοί έτρεξαν ένα σερί 10-0 σε 84 δευτερόλεπτα, με 8 προσωπικούς του πόντους και 1 ασίστ! Ο Προμηθέας αμύνθηκε σωστά στη τελευταία κατοχή του Λαυρίου, φτάνοντας σε μία σπουδαία νίκη.

Έτσι, η ομάδα του Μάκη Γιατρά, έσπασε το εντυπωσιακό ρεκόρ των 8 διαδοχικών νικών του Λαυρίου, ενώ διατήρησε το αήττητο στην μεταξύ τους σύντομη προϊστορία, που θέλει να κερδίζει 6 φορές στο «Δημήτριος Τόφαλος», σε ισάριθμες αναμετρήσεις.